יום חמישי, 23 ביוני 2016

כשמאבדים את הניצוץ בעבודה

כשמאבדים את הניצוץ בעבודה

כשמתחילים תפקיד חדש, עושים הכול כדי להצליח, להרשים, לחדש ולהתקדם. במקרים רבים הסוס הזה נגמר מתישהו לאורך הדרך ומגיע הזמן לחשבון נפש מקצועי כשמתחילים עבודה במקום חדש, קיימת בדרך כלל הנטייה להיות "יותר מבסדר" – לא רק להגיע בזמן ולהשתתף בכל הישיבות אלא לעשות את הכול יותר מהמינימום הנדרש, להוכיח את עצמנו, להתבלט כמוכשרים, מעורבים וחדורי מוטיבציה. עם הזמן, כשמתחילים להרגיש בנוח, מרפים והופכים לעוד מועסק או מועסקת אפרוריים שאין להם תרומה מיוחדת לצוות או לחברה.
האם איבדתם את ההנעה להצלחה? קייטי דאות'וויט וולף (Katie Douthwaite Wolf) מ-The Muse מונה את הסימנים שיגידו לכם אם איבדתם את הברק ומה לעשות כדי להחזירו.


  • הפסקתם לשתף ברעיונות. כשהתחלתם את התפקיד רציתם להשאיר חותם, לכן כשזיהיתם תהליך לא יעיל או כשהייתה לכם דרך חדשנית לגשת לפרויקט, ששתם לחלוק אותם עם הצוות שלכם. אבל כעת קל יותר לשוט עם הזרם. אולי הרעיונות שלכם נתקלו בהתנגדות פעמים רבות מדי או שנבלעו בתהליכים השגרתיים וכעת נראים כמו נטל עליכם ועל הצוות. יכול להיות שאתם מרגישים כשירים עם זרימת העבודה הנוכחית שלכם, אבל אם אינכם מחפשים כל הזמן דרכים להשתפר, כנראה אבד לכם הברק.
  • אינכם משמיעים קול כשאינכם מסכימים. כאשר אתם להוטים להצליח, אתם רוצים להישמע ושיכירו את דעותיכם. ייתכן שהתובנות שלכם מעולם לא זכו לתגובות שלהן ציפיתם. אולי איש לא הסכים עמכם, או שרק מקבלי ההחלטות לא הסכימו עם רעיונותיכם. הפרויקט שלא נראה לכם המשיך להתקדם בלי להתחשב בנקודות שהעליתם. לא משנה כמה פעמים השמעתם את קולכם, לא נראה שמישהו מקשיב. כעת אימצתם את הגישה " אם הם רוצים לקבל החלטות גרועות, שיעשו זאת. הם יקבלו מה שמגיע להם."
  • כבר לא מעניין אתכם להישאר מעודכנים. האם כל מי שבתעשייה שלכם לומד לכתוב קוד בזמן שאתם אינכם משוכנעים שאתם צריכים ללמוד משהו מעבר למיקרוסופט וורד? האם אתם נמנעים מהשתתפות בכנסים ואירועים שיכולים לעדכן אתכם במה שקורה בתעשייה שלכם? אתם חושבים שאם אתם מסוגלים לעמוד בציפיות של תפקידכם הנוכחי, למה לבזבז זמן יקר וכסף על למידת כישורם חדשין או לשאוף להיות מעודכנים בדברים החדשים ביותר בתעשייה שלכם?
  • אינכם יוזמים. כאשר רק התחלתם בתפקיד, בכל פעם שמישהו ביקש מכם לעשות משהו, הדבר בוצע במהירות, הקדמתם דדליינים והתנדבתם לעזור לאחרים. ביקשתם מהמנהלים שלכם עוד אחריויות. כעת אתם שקועים בשגרה שלכם, ואתם גם די רפויים. אתם נותנים לרשימת המשימות להתארך עד לדקה האחרונה. אין לכם זמן, או בעצם הנעה, לשאול האם יש משהו שבו תוכלו לעזור לקולגות או למנהלים שלכם.
  • אין לכם הנעה לקדם את הקריירה שלכם. פעם הרגשתם כאילו העולם המקצועי מונח לפניכם. הייתם נלהבים להתקדם אל שיא הקריירה שלכם וחיפשתם כל הזדמנות להתקדם, בין אם דובר בבקשה להעלאת שכר ובין אם הייתה זו הגשת מועמדות לתפקיד חדש בחברה בו ברגע שראיתם שהוא התפרסם. אבל עכשיו נוח לכם במקומכם. אתם יודעים לעשות את העבודה שלכם, אז למה להגיש מועמדות לתפקיד שידרוש יותר אחריות? (למפתח להצלחה בשינוי קריירה קראו את המאמר הזה)
אם אינכם רוצים להישאר במצב הרפיון הזה לנצח, עליכם לזהות אם הסיבה היא שהתפקיד כבר קטן ממידותיכם או אם התרבות של החברה אינה מתאימה לכם – ולפעול בהתאם, כלומר להגיש מועמדות לתפקיד חדש שיאתגר אתכם או למצוא מקום עבודה אחר. אבל יותר מהכול כדאי להיות מודעים לכך שהישארות שמצב הקיים תפגע בסיפוק שלכם מהעבודה ולכן גם באושר שלכם.
אם הצלחתם לשחזר את במוטיבציה ואתם גם רוצים לשפר את יכולתכם להצליח בתפקיד (הנוכחי או הבא) יש עוד כמה דברים שמומלץ לכם לעשות: במאמר הבא תוכלו ללמוד על 7 הדרכים להצלחה בעבודה.

מאמרים מומלצים נוספים:

מוגש באדיבות HRus - משאבי אנוש: כי אנשים זה אנחנו. פייסבוק, לינקדאין, גוגל+, טוויטר.
לחצו על הקישור הבא לערוץ היוטיוב של HRus משאבי אנוש.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה